Sign In


 

Create an Account
Forgot your password?


Quick Links:    Current State Bulletin  -   Calendar of Events  -   Search for a Council  -   Find your District Deputy  -   Search for an Assembly  -   Columbus Charities  -   Country Store  

x
Drag a column header here to group by that column
No 
Dist 
City 
Council Name 
Grand Knight 
Financial Secretary 
Chaplain 
Chartered 
Website 
Bulletin 
Diocese 
Meeting Information 
6761SeattleSeattle CouncilHenry RathbunDavid CarbajalRev Lyle Konen06/22/1902 Seattle - -
6835SpokaneSpokane CouncilMichael ChastekGeorge CzerwonkaRev David Kruse06/29/1902 Spokane(B)1st Tuesday, 7:00pm; - 300 W Mission Ave, Spokane - VFW Hall
76313EverettEverett CouncilDonald BoeEugene Brown***None Assigned***10/28/1903 Seattle(B)2nd & 4th Monday, 7:00pm, (O)2nd Monday, 6:00pm; - 2913 W Marine View Dr, Everett 98201-3927 - K of C Hall
7667Walla WallaMichael Flohr CouncilJoseph RichardsGary RizzutiRev Matthew Nicks10/28/1903 Spokane(S)1st 6:00pm & (B) 7:00pm & (O)3rd 6:00pm, Wednesday; - 124 S 7th Ave, Walla Walla 99362 -
80922TacomaTacoma CouncilAndrew KormosMichael PrichardRev David Mulholland09/06/1903 Seattle(S)2nd Thursday (O)3rd 6:30pm & (B)4th 7:00, Tuesday; - 912 N 12th St, Tacoma 98403 -
8299BellinghamBellingham CouncilPreston KnutsonLawrence KerstiensVery Rev K Scott Connolly12/27/1903 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:00pm; - 2116 Cornwall Ave, Bellingham 98225 - Assumption Parish
8946YakimaYakima CouncilSteven RoyceMarc DesgroseillierRev Darell Mitchell05/15/1904 Yakima(B)1st Monday, 7:00pm; - 15 S 12th Ave, Yakima 98902 - St Paul Cathedral Assembly Hall
132735VancouverColumbia CouncilChristopher WalkerMichael McDonaldRev Richard Mc Callister05/17/1908 Seattle(O)1st Monday & (B)2nd Wednesday, 7:30pm; - 4573 Franklin Ave,Vancouver - Our Lady of Lourdes Rectory Bsmt
13792BremertonBremerton CouncilMichael SlavinFrancis SigmanRev Derek Lappe05/21/1909 Seattle(B)1st & (S)3rd Tuesday, 7:00pm; - K of C Hall, 2515 Burwell, Bremerton 98312 -
140129EllensburgFr. Parodi CouncilJeremy HochsteinSimon Rillera***None Assigned***04/25/1909 Yakima(B)4th Thursday, 7:00pm; - St Andrew Activity Center, 401 S Willow St, Ellensburg 98926 - St Andrews
144930AberdeenJoseph S. Novak CouncilRobert DelahantyWilliam TronvigRev Zevierhirudayaraj Arockam02/22/1909 Seattle(B)1st Monday, 6:00pm; - St Mary's Parish Center, 306 E 3rd St, Aberdeen 98520 - St Marys
14608PomeroyPomeroy CouncilCody ByeThomas HerresRev Steven Werner02/13/1910 Spokane(B)1st Thursday, 7:00pm; - Holy Rosary Parish, 634 High St, Pomeroy 99347 - Holy Rosary
14888ColfaxColfax CouncilSteven Aspenwall*Ronald HinnenkampRev Albert Grasher*05/22/1910 Spokane(B)2nd Thursday except Aug, 7:30pm; - St Patrick's Parish Hall, 1018 S Main St, Colfax 99111 - St Patricks
154510WenatcheeWenatchee CouncilDennis Stone*William Douglas MorgerDeacon Robert Hulligan02/26/1911 Yakima(B)2nd Monday, 7:00pm; - St Joseph Church Library, 625 Elliot Ave S, Wenatchee 98801 - St Joseph
15504ChehalisRobert D. Meyers CouncilRobert ErnstWilliam Pieper***None Assigned***02/26/1911 Seattle(B)2nd Thursday, 7:00pm; - St Joseph School Hall, 157 SW 6th St, Chehalis 98532 -
15658ColtonColton CouncilSam WeberRobert BeckerRev Joseph Sullivan04/23/1911 Spokane(B)2nd & 4th Monday, 7:00pm; - 702 Broadway, Colton 99113 -
160630RaymondWillapa Harbor CouncilClarence WilliamsCharles Hoskinson***None Assigned***03/10/1912 Seattle(B)1st Sunday, 9:00am; - 1112 Blake Street, Raymnd WA, 98577 -
16207PascoPasco CouncilKenneth ThompsonRobert SpinlerDeacon Victor Ortega03/24/1912 Spokane2nd & 4th Thursday; - 2617 W Sylvester St, Pasco 99301 - Fanning Hall
16293PuyallupAll Saints CouncilDuane BennettJerry KellerRev Michael Radermacher12/15/1912 Seattle(O)1st 7:00pm, (B)2nd 7:00pm & (S)4th 6:30pm Monday; - All Saints School Hall, 503 2nd St SE, Puyallup 98373 -
16434OlympiaFr. Nicholas Rausch, OSB CouncilFrederick WeisdeppGregory DevitaVery Rev Timothy Ilgen06/16/1912 Seattle(B)1st Thursday, (O)1st Monday 6:15pm; - Columbian Hall, 6790 Martin Way E, Olympia 98503 -
167430HoquiamJames T. Quigg CouncilGeorge RenvilleRobert HydeRev Francis Arulappan03/09/1913 Seattle(B)2nd & (O)4th Wednesday, 7:00pm; - Our Lady of Good Help, 200 L St, Hoquiam 98550 -
169917ToppenishToppenish CouncilTimothy WalshJohn Perez***None Assigned***06/22/1913 Yakima1st & 3rd Tuesday, 7:00pm; - St Peter Claver Church, 509 S Satus Ave, Wapato 98951 - St Peter Claver
17584CentraliaCentralia CouncilPhilip MeanyJohn BorreccoRev Nickolas Wichert07/14/1914 Seattle(B)1st Sunday after 8:30am Mass; - St Mary's Parish, 225 N Washington, Centralia 98531 - St Marys
18238UniontownUniontown CouncilJason BaerlocherPeter HollandRev Edward Marier12/19/1915 Spokane(B)1st Monday, 7:30pm, Sept - June; - 701 S Montgomery St, Uniontown 99179 -
210317GrandviewSt. Joseph CouncilRick SartainPhillip RobillardRev Jose Herrera02/29/1920 Yakima1st & 3rd Thursday, 7:30pm; - McDonnell Center,1201 Missouri, Grandview 98930 -
212631Mt. VernonMsgr. Boulet CouncilKenneth McCullochPeter RosensteinRev Thomas Mc Michael04/25/1920 Seattle(B)2nd & (O)4th Wednesday, 7:30pm; - Immaculate Conception Parish Center,215 N 15th St, Mt Vernon - Immaculate Conception
215532ChewelahChewelah CouncilRonald ChristianDean Proszek***None Assigned***07/11/1920 Spokane(B)2nd Wednesday, 7:00pm; - St Mary of the Rosary School, 505 E Main Ave, Chewelah 99109 - St Mary of the Rosary
226024Port AngelesJames G. Caldwell CouncilWilliam TrodahlRobert CatesRev Dennis Robb05/01/1921 Seattle(B)1st Wednesday, 7:00pm; - Saint Anne Rm, Queen of Angels, 209 W 11th St, Port Angeles - Queen of Angels
23036MoxeeHoly Rosary CouncilOscar RojasBradford JonesRev John Murtagh07/28/1921 Yakima(B)4th Tuesday, 7:00pm; - 201 N Iler St, Moxee 98936 -
276325LongviewLongview - Cowlitz CouncilKim StonekingJustin AldrichVery Rev Bryan Ochs10/13/1935 Seattle(B)2nd 7:00pm & (O/S)4th Thursday, 6:00/7:00pm; - St Rose Parish,2571 Nichols Blvd, Longview 98632 - St Rose
299911Camas-WashougalFr. Blanchet CouncilWilliam (Tony) FieldingThomas McCaulley***None Assigned***09/08/1946 Seattle(B)1st Wednesday, 7:30pm; - St Thomas Church (Upper Rm), 324 NE Oak St, Camas 98607 - St Thomas
304410OkanoganOkanogan Valley CouncilUgo BartellJake SantistevanRev Lutakome Nsubuga03/30/1999 Spokane(B)Third Sunday, 6:00pm; - Our Lady of the Valley,2515 Elmway, Okanogan 98840 - Our Lady of the Valley
315329EphrataColumbia Basin CouncilShane AhmannTim Hubbard***None Assigned***05/09/1948 Yakima(B)1st & (S)3rd Thursday, 7:00pm; - St Rose of Lima Church Basement, 560 SE Blvd, Ephrata - St Rose of Lima
33077RichlandRichland CouncilCarl SarrazollaJon RowleyRev Vandennis Nguyen04/16/1950 Yakima(O)1st 7:00pm, (B)2nd & 4th 7:30pm, Wednesday; - K of C Hall, 2500 Chester Rd, Richland 99354-4905 -
336119Oak HarborJohn E. O'Brien CouncilPaul BrewerDavid Morgan***None Assigned***11/26/1950 Seattle(O)1st 6:30pm, (B)2nd 7:00pm & (S)4th 7:00pm, Tuesday; - K of C Hall, 3259 Old Goldie Rd, Oak Harbor 98277 -
34558ClarkstonMsgr. Hugo Pautler CouncilThomas StapletonJames KutherRev Richard Root05/16/1951 Spokane(B)2nd Monday, 7:00pm, Sept - June; - Holy Family Parish Center, 917 Chestnut St, Clarkston - Holy Family
359812AuburnAuburn CouncilJoseph WintersRobert WoodworthRev Roman Roy Baroma04/30/1953 Seattle(B)1st 7:30pm, (O)3rd 7:00pm & (S)3rd 7:30pm, Monday; - Holy Family Parish,Smith Rm,505 17th St SE,Auburn 98002 -
361119AnacortesFr. Treunet CouncilMichael PtacekJames KurpsRev Mel Strazicich05/21/1953 Seattle (O)6:00pm & (B)7:00pm, 1st Tuesday; - Fr Auer Center, 4001 Saint Marys Dr, Anacortes 98221 -
364527RentonFr. Thomas Lane CouncilClark ThompsonNelson CollinRev Xavier Bazil04/26/1953 Seattle(O)1st Monday, (B)2nd & (S)4th Tuesday, 7:30pm; - 327 Morris Ave S, Renton, WA 98057 -
419618SpokaneSt. Mary's CouncilGreg HansonShelley HaysRev Jeffrey Core04/06/1956 Spokane(B)1st & (O)3rd Tuesday, 7:00pm; - Adult Center, St Mary's Church,304 S Adams Rd 99216 -
432234LakewoodSt. Frances Cabrini CouncilEdgardo LilocPaul SwortzRev Paul Brunet01/07/1957 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:00pm, Aug - June; - St Frances Cabrini Parish, 5505 108th St SW, Lakewood 98499 -
436729Moses LakeMoses Lake CouncilLuis RobledoDavid PerraultRev Daniel Dufner02/17/1957 Yakima1st & 3rd Thursday, 7:00pm; - Our Lady Fatima CCO Center 200 N Dale Rd, Moses Lake 98837 -
438514BellevueSt. Louise-Overlake CouncilRonald RoweSteven CanzanoRev Milhton Scarpetta03/31/1957 Seattle(B)2nd Thursday,(O)4th Thursday 7:30pm; - St Louise Parish House,141 156th Ave SE, Bellevue 98007-5305 -
478211VancouverSt. Joseph CouncilOliver OrjiakoJohnnie LaganaRev Gary Lazzeroni04/27/1957 Seattle(O)1st Monday, (B)2nd & (S)4th Thursday, 7:30pm; - 400 S Andersen RD, Vancouver 98661 -
517726SeattleNorth Seattle CouncilJason LaskoPatrick WolohanDeacon Joseph Sifferman08/10/1961 Seattle(B)2nd & (O)4th Thursday, 7:30pm; - K of C Center, 14410 Greenwood Ave NW, Seattle 98133 -
549533BurienPope John XXIII CouncilMichael Patrick MyersKenneth DeVosRev Richard Hayatsu02/13/1964 Seattle(B)1st & (B)3rd Thursday, 7:00pm; - St Francis of Assisi Hall, 15236 21st Ave SW, Burien 98166 -
581621LynnwoodFr. Chirouse CouncilRichard PyleJames RaymondRev Stephen Okumu03/20/1966 Seattle(B)1st & (O)3rd Thursday, 7:00pm; - K of C Hall, 21223 67th Ave W, Lynnwood 98037 -
60976YakimaAhtanum Mission CouncilStephen SyboutsGregory WeedinVery Rev Michael Ibach07/08/1968 Yakima(O)1st 7:00pm & (B)2nd & 4th Tuesday, 7:30pm; - KC Hall, 5502 W Chestnut Ave, Yakima 509-972-2832 -
668616BothellFr Justin P Garvey CouncilThomas GrayMichael Baumann***None Assigned***07/02/1975 Seattle(B)1st (O)3rd Wednesday, 7:00pm; - 24323 Bothell-Everett Hwy, Bothell WA 98021-9345 -
670628Port OrchardSt. Elizabeth Seton CouncilThomas MarvelleWalter MarcotteRev Phuong Hoang06/27/1975 Seattle(B)1st & (O)3rd Tuesday, 7:00pm; - St Gabriel's Church, 1150 Mitchell, Port Orchard 98366 -
68063SpanawayOur Lady Queen Of Heaven CouncilJason De RosaLouis FuertesRev John Wilkie05/02/1976 Seattle(O)1st 7:00pm & (B)3rd 7:30pm Tuesday; - Our Lady Queen of Heaven Hall, 14601 A St S, Tacoma 98444 -
711735Battle GroundPadre Pio CouncilJames BennettJames WainwrightRev Aloysius Ssensamba05/04/1978 Seattle(B)1st Thursday, 7:30pm; - Sacred Heart,1603 N Parkway Ave, Battle Ground 98604 -
714911GoldendaleHoly Trinity CouncilRichard Swearingen***None Assigned***Rev William Byron07/07/1978 Yakima(B)1st Tuesday,7:00pm; - 210 S Schuster, Goldendale 98620 -
73569FerndaleHoly Family CouncilGregory ThomsenGeorge WolfRev James Wolnik06/12/1979 Seattle(B)1st Tuesday, 7:00pm; - St Joseph Social Hall, 5781 Hendrickson Ave, Ferndale 98248 -
73608PullmanSacred Heart CouncilDaniel JingujiEric PateraRev Steven Dublinski06/13/1979 Spokane(O)6:30pm & (B)7:00pm Wednesday, Sept - June; - Sacred Heart Parish Hall, 440 NE Ash St, Pullman 99163 -
752812Federal WaySt. Joseph CouncilGarnett BeadleJoseph KrickDea Gerald Graddon03/15/1980 Seattle(B)1st & (O)3rd Tuesday, 7:30pm; - St Vincent de Paul, 30525 8th Ave S, Federal Way -
764216KirklandObadiah CouncilJohn WhartonMichael ElworthRev Kurt Nagel08/12/1980 Seattle2nd & 4th Wednesday, 7:30pm; - Holy Family Parish Center, 7045 120th Ave NE, Kirkland 98033 -
786313MarysvilleFred Harrington CouncilKevin BoldtJohn Fails***None Assigned***03/29/1982 Seattle(B)1st & (O)Last Wednesday, 7:00pm; - St Mary's Parish Hall, 4200 88th St NE, Marysville 98270 -
790723IssaquahFr. Anthony McGirl CouncilJoel EdwardsLuis CifuentesVery Rev Todd Strange11/22/1981 Seattle(B)1st 7:00pm, Wednesday; - St Joseph's Church, 250 Mountain Park Blvd, Issaquah 98027 -
790812Federal WaySt. Theresa CouncilRaymond VankatKenneth Burns***None Assigned***12/03/1981 Seattle(B)2nd & (O)4th Monday, 7:30pm; - St Theresa's Hall, 3939 SW 331st St, Federal Way 98023 -
801531ArlingtonStillaguamish CouncilAdolfo GonzalesMichael SchultzRev Ramon Santa Cruz03/29/1982 Seattle(B)2nd & (O)3rd Sunday, 10:30am; - Immaculate Conception Parish Hall, 1200 E 5th St, Arlington -
807912Des MoinesCentennial CouncilThomas HuardJeffrey TorgesenRev Stephen Woodland05/05/1982 Seattle(B)1st Monday, (O)3rd Monday, 7:00pm; - 1790 S 222nd Street, Des Moines, 98198 -
810223RedmondSt. Jude CouncilDennis ObermeierRonald BalazsRev James Johnson05/14/1982 Seattle(B)1st & (O)4th Thursday, 7:30pm; - St Jude's Parish Hall, 10526 166th Ave NE, Redmond 98052 -
813614BellevueSacred Heart CouncilJason Rose*George DillooRev John Madigan06/18/1982 Seattle(O)6:00pm & (B)7:00pm, 3rd Thursday; - Sacred Heart Parish Hall, 9460 NE 14th St, Bellevue 98004 -
813720SpokaneSt. Charles CouncilCraig PhillipsCharles VoelkerRev Sean Thomson01/01/1982 Spokane(O)1st & (B)3rd Tuesday, 7:30pm; - St Charles Senior Center, 4515 N Alberta Ave, Spokane -
815027KentKent CouncilMario SanchezTat VuRev Raymond Cleaveland01/01/1982 Seattle(B)2nd & 4th 7:00 pm & (O)2nd Wednesday, 6:30pm; - Holy Spirit Parish, 327 2nd Ave S, Kent 98032 -
81797KennewickKennewick CouncilLeonel Castellano*Robert WillardRev Tomas Vazquez09/10/1982 Yakima(O)1st & (B)2nd & (S)4th Monday, 7:30pm; - St Joseph's Church Bsmt, 520 S Garfield St, Kennewick 99336 -
820118Spokane ValleySt. John Vianney CouncilPaul HessTim DrakeRev Kevin Oiland10/12/1982 Spokane(B)1st & (O)3rd Tuesday, 7:00pm; - St John Vianney School, N 503 Walnut Rd, Spokane 99206-3830 -
826618Spokane ValleySt. Paschasl CouncilMartin FosterStewart Young***None Assigned***12/08/1982 Spokane2nd Wednesday, 7:00pm; - St Paschal Rectory, E 7404 Marietta Ave, Spokane 99212 -
82946YakimaOur Lady of GuadalupeLuis MarquezRoberto RodriguezRev Peter Steele  YakimaWednesdays, 6:30pm; - 212 North 4th ST Yakima - School Auditorium
82972PoulsboMsgr. Hugh O'Flaherty CouncilWilliam SmithThomas MushaVery Rev David Young03/03/1983 Seattle(O)1st & (B)2nd Tuesday, 7:30pm; - 910 South ST, Suquamish 98392 -
83111SeattleVern Raschko-Magnolia CouncilMark LeenRobert BartlettRev Philip Raether03/24/1983 Seattle(B)2nd & (S) 4th Thursday, 7:30pm; - Our Lady of Fatima, Rectory, 3218 W Barrett, Seattle 98199 -
839832SpokaneSt. Peter Council***None Assigned***Christopher McJimsey***None Assigned***11/30/1983 Spokane1st Wednesday, 7:00pm; - St Peter's Parish Hall, 3520 E 18th Ave, Spokane -
843733SeattleMsgr. Ailbe Mcgrath CouncilCyril MacaraegCliff Macaraeg***None Assigned***07/11/1983 Seattle(O)2nd 7:00pm, (B)2nd 7:30pm & (S) 4th 6:30pm Monday; - Ailbe House Basement, 9622 20th Ave SW, Seattle 98106 -
845524SequimSequim CouncilJoseph ClementiSalvatore PalmeriRev Leonardo Pestano07/24/1983 Seattle(B)1st Thursday, 7:00pm; - St Joseph's Parish Hall, 121 E Maple, Sequim 98382 -
847631Camano-StanwoodDeacon Donald F Hanika CouncilJeffrey StulcMatthias Jarolimek***None Assigned***12/15/1983 Seattle(O)1st & (B)3rd Thursday, 7:00pm; - Fr Michael J McGivney Hall, 26900 78th Ave NW, Stanwood -
867231Sedro WoolleyNorth Cross CouncilJ. Amparo Corona-SanchezWilliam Swartz***None Assigned***04/05/1984 Seattle(B)1st & (S)3rd Tuesday, 7:00pm, Parish Center; - Immaculate Heart of Mary Parish, 719 Ferry St, Sedro Woolley -
87686SelahOur Lady Of Lourdes CouncilConnor HenningDavid RippergerRev Richard Sedlacek08/12/1984 Yakima(B)1st Tuesday, 7:00pm, Sept - May; - Our Lady of Lourdes Church, 1107 W Fremont, Selah 98942 -
887232ColbertSt. Joseph CouncilMichael SchmidtAl McCartyRev Brian Sattler02/10/1985 Spokane(B)1st 6:30pm & (O) 7:00pm, Thursday; - St Joseph Parish, 3720 E Colbert Rd, Colbert 99005 -
91455CheneySt. Rose Of Lima CouncilKirk St PierreKevin GaffneyRev Paul Heric12/03/1985 Spokane(B)1st & (O)last Thursday, 7:00pm; - St Rose of Lima Church Hall, 460 N 6th St, Cheney 99004 -
923732SpokaneMary Queen CouncilBrian MurdockSteven FazzariRev Paul Vevik02/27/1986 Spokane(B)2nd Thursday, 7:00pm; - Mary Queen Hall, 3423 E Carlise Ave, Spokane 99217 -
923828Gig HarborSt. Nicholas CouncilJack StoutJohn MorrisseyRev Mark Guzman03/03/1986 Seattle(S) 1st 6:30pm & (B)3rd 7:00pm, Tuesday; - St Nicholas Parish Hall, 3510 Rosedale St NW, Gig Harbor 983 -
943416Mill CreekMill Creek CouncilFrank CelliRichard Mosman***None Assigned***11/18/1986 Seattle(B)1st 7:00pm & (S)3rd 6:30pm, Thursday; - St Elizabeth Ann Seton Parish, 2316 180th St SE, Millcreek -
960521Mountlake TerraceSt. Pius X CouncilDarami LamCarl KurfessRev Cal Christiansen07/07/1987 Seattle2nd & 4th Wednesday, 7:00pm; - St Pius X, 22106 56th W, Mountlake Terrace 98043 -
961713EverettCascade CouncilLarry SinnDavid WhooleyRev Hans Olson08/06/1987 Seattle(B)1st Tuesday, 7:30pm; - St Mary Magdalen School Annex, 8615 7th Ave SE,Everett 98208 -
96373BuckleyRainier CouncilClarence JonesGeorge MikulichRev Anthony Davis09/30/1987 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:00pm; - St Aloysius Parish Hall, 211 W Mason, Buckley 98321-9536 -
966413SnohomishSt. Michael's Of Snohomish CnclJim SekulichJerome Halmans***None Assigned***12/06/1987 Seattle(B)1st & (O)3rd Wednesday, 7:30pm; - St Michael's Parish Hall, 1512 Pine St, Snohomish 98290 -
972132Deer ParkSt. Marys Presentation CouncilJames BongersPeter Van DorenRev Thomas Connolly02/05/1988 Spokane2nd Tuesday, (O)6:00pm, (S)6:30pm & (B)7:00pm; - St Mary's Presentation Church, 602 E 6th St, Deer Park -
983323SammamishMary Queen Of Peace Plateau CnclRobert HeidenreichRichard DeglmanRev Kevin Duggan06/09/1988 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:30pm; - Mary Queen of Peace Church,1121 228th St SE, Sammamish 98074 -
991016MonroeSt. Mary Of The Valley CouncilDwight BicklerWilliam KingRev Phillip Bloom11/05/1988 Seattle(B)2nd & (S)4th Tuesday, 7:00pm; - St Mary of the Valley Hall, 601 W Columbia, Monroe 98272 -
994131BurlingtonSt Charles CouncilPatrick LyonsLarry Hurlimann***None Assigned***12/13/1988 Seattle(B)2nd Thursday, 7:00pm; - St Charles Church, 935 Peterson Rd, Burlington 98233 -
1053224Port TownsendArthur L. "Sarge" Bryant CouncilWayne NagyPaul NolletteRev Peter Adoko-Enchill01/02/1991 Seattle(B)2nd Thursday, 6:30pm; - St Mary's Parish Hall, 1335 Blaine St, Port Townsend 98368 -
105345SpokaneOur Lady Of Fatima CouncilJoseph NappiJames SeverDeacon John Byrne01/08/1991 Spokane3rd Tuesday, 7:30pm; - Our Lady of Fatima Parish Hall, 1517 E 33rd Ave, Spokane -
1054317ProsserSacred Heart CouncilKirk McGahey***None Assigned***Rev Francisco Gutierrez01/04/1991 Yakima(B)2nd & (O)4th Tuesday, 7:00pm; - Imaculate Heart of Mary, 1905 Highland Dr, Prosser 99350 -
1065234Joint Base Lewis-McChordFour Chaplains CouncilMichael WinklerRonaldo DemorseRev Joseph Reffner06/19/1991 Seattle2nd Tuesday, 6:00pm; - Chapel Support Center, 746 Col Joe Jackson Blvd JBLM 98438 -
106537KennewickHoly Spirit CouncilRobin RegoDavid KonzekMsgr Perron Auve06/19/1991 Yakima(O)1st & (B)2nd & 4th Tuesday, 7:30pm; - Holy Spirit Parish Hall, 7409 W Clearwater Ave, Kennewick -
1066414BellevueSt Madeleine Sophie CouncilAlan NewhouseBryce William RassilyerRev Donald Perea06/29/1991 Seattle(B)2nd & (S)4th Tuesday, 7:00pm; - St Madeleine Sophie, Rm G-H,4400 130th Pl SE, Bellevue 98006 -
1108526SeattleMsgr. F.X. Prefontaine CouncilDaniel PelfreyJames AndersonRev Crispin Okoth04/14/1993 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:00pm; - Quigley Hall,St John's,121 N 80th St, Seattle 98103-4201 -
1113420SpokaneSt. Thomas More CouncilDennis SchellRoger DevaneyRev Patrick Kerst06/17/1993 Spokane(O)1st 6:00pm & (B)3rd 6:00pm dinner, Tuesday; - St Thomas More Hall, 515 W St Thomas More Way, Spokane 99208 -
1121726ShorelineFr. Theodore P. Sullivan CouncilPaul BrownMichael CowanRev Joseph Mitchell11/18/1993 Seattle(B)2nd & (O)4th Tuesday, 7:30pm; - St Mark's Parish Ctr Bsmt, 18033 15th Pl NE, Shoreline -
1125225WoodlandJohn Henry Newman CouncilKim OhsMichael GannonRev Gerald Woodman01/22/1994 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:30pm; - St Phillip's Church,430 Bozarth Ave, Woodland 98674 -
1125315TukwilaSt. Thomas CouncilHumberto LunaKenneth JonesVery Rev James Northrop01/25/1994 Seattle(B)1st & (S)4th Thursday, 7:00pm; - St Thomas Parish, 4415 S 140th St, Tukwila 981168-4160 -
1135719LangleySt. Hubert CouncilMichael SemanieWilliam TrudeauRev Richard Spicer06/01/1994 Seattle(B)2nd Wednesday, 7:30pm; - St Hubert's Church, 804 3rd St, Langley 98260 -
1140816KirklandSt. John Mary Vianney CouncilRobert MarbettJoseph LoutsisRev Vu Tran08/11/1994 Seattle(O)3rd 7:00pm, (B)3rd 7:30pm, Thursday; - St John Vianney Church, 12600 84th Ave NE, Kirkland 98034 -
114787Eltopia-ConnellBishop Bernard J. Topel CouncilTrever GamachePhillip DaileyRev Miguel Ruiz-Juarez01/15/1995 Spokane(O)1st & (B)2nd 8:00pm, Tuesday; - Rotates between Eltopia, Connell and Othello -
1161118Otis OrchardsSt. Joseph CouncilKevin NichollsJay FaracaDeacon Gonzalo Martinez06/24/1995 Spokane(B)1st Sunday 9:00am, (S)3rd Thursday, 7:00pm; - St Joseph Parish Hall, 4521 N Arden Rd, Otis Orchards 99027 -
1164214Mercer IslandFr. John A. Walsh CouncilLeo ZippMichael GazarekRev Patrick Freitag09/26/1995 Seattle(B)3rd Monday, 7:30pm; - St Monica Learning Ctr, 4301 87th SE, Mercer Island 98040 -
1173627Black DiamondSt. Barbara CouncilMark PimentelThomas HarveyRev David Rogerson03/23/1996 Seattle(O)6:00pm & (B)7:00pm, 3rd Monday; - St Barbara Mobile Home, 32416-B 6th Ave, Black Diamond 98010 -
1176234LakewoodSt. John Bosco CouncilDonald HavensJohn Harrington***None Assigned***04/19/1996 Seattle(O)1st & (B)3rd Thursday, 7:00pm; - St John Bosco, 10508 112th St SW, Lakewood 98498 -
1178027CovingtonHarry J. Tucker Jr. CouncilAngelo BattistiMitchell RyanRev James Coyne05/05/1996 Seattle(B)1st & (O)3rd Monday, 7:00pm; - St John The Baptist, 25810 156th Ave SE, Covington 98042 -
117892BremertonHoly Trinity CouncilRoberto Dela PenaWilliam DeweyRev Dennis Sevilla05/12/1996 Seattle(B)1st & (O)Last Tuesday, 6:30pm; - Holy Trinity Parish Hall Rm12, 4215 Pine Rd, Bremerton 98310 -
1190623DuvallHoly Innocents CouncilGeorge DotyHarry Oestreich***None Assigned***12/19/1996 Seattle(B)1st & (O)3rd Thursday, 7:00pm; - Holy Innocents Church,26526 NE Cherry Valley Rd, Duvall -
119483PuyallupHoly Disciples CouncilWilliam HaysRobert PixlerRev Matthew O Leary05/11/1997 Seattle(O)2nd Wednesday, 7:00pm, (B)4th Saturday, 9:00am; - Holy Disciples Parish, 10425 187th St E, Puyallup 98374 -
1200228BelfairFather Victor CloquetMichael MelchiorsRichard HelriegelRev Ronald Belisle01/01/1997 Seattle(B)2nd Monday, 6:00pm; - Prince of Peace Church; 1171 NE Sand Hill Rd, Belfair -
1217533SeattleSt. Juan Diego CouncilMichael GalangJeffrey VargoRev John Walmesley03/26/1998 Seattle(B)1st & (O)3rd Thursday, 7:00pm; - Our Lady of Guadalupe Church, DeMazenod Room, 7000 35th Ave -
122512Bainbridge IsArchbshp Tho J Murphy CouncilPhilip HernandezRobert EarhartRev Mark Kiszelewski06/18/1998 Seattle1st Saturday, 9:45am; - St Cecilia Parish, 1310 Madison Ave N, Bainbridge Island -
1227332ColvilleColville CouncilEddie ParazooAlan AndersenRev Kenneth St Hilaire08/26/1998 Spokane(B)2nd Thursday, 7:00pm (O)no host dinner prior var loc - Immaculate Conception Hall, 320 N Maple St, Colville 99114 -
124209LyndenFr Benidict Schweizer CouncilJason CronkLawrence CronkRev Francisco Cancino01/01/1999 Seattle(B)1st Thursday, 7:00pm; - St Joseph's Church,205 12th St, Lynden 98264-9525 -
1248334TacomaVisitation CouncilJohn AlbersKeith ScottDeacon Michael Teskey01/01/1999 Seattle(O)1st Tuesday & (B)2nd Wednesday, 6:30pm; - 3314 S 58th ST Tacoma 98408-5306 -
125835SpokaneSt Aloysius Gonzaga CouncilNicholas DennyStephen CzerwonkaRev Daniel Barnett11/01/1999 Spokane(B)2nd & (O)4th Tuesday, 6:30pm; - Gonzaga Univ, College Hall #327, 502 E Boone Ave, Spokane 99 -
1259121EdmondsSaint Teresa of Calcutta CouncilJames YoungRonald JohnsonRev Vincent Gilmore12/01/1999 Seattle(B)2nd Thursday, (O)4th Thursday, 7:00pm; - Holy Rosary Pastoral Center 760 Aloha St. Edmonds WA 98020 -
1278625Kelso-Castle RockSt. Michael's CouncilRobert MantheGregory CantwellRev Sebastin Sebastian01/01/2000 Seattle(O)6:00pm & (B)7:00pm, 2nd Tuesday; - 2200 Allen St,Kelso,98626;120 Powell St, Castle Rock 98611 -
128891SeattleMonsignor Achtergall CouncilRobert Nesbit****None Assigned***Rev Richard Klepac01/01/2001 Seattle2nd Tuesday, 7:00pm; - St Alphonsus-Fonzi Hall,5816 15th Ave NW, Seattle 98107 -
1289911VancouverHoly Redeemer CouncilSteven HendersonSean DelaneyRev Thomas Nathe01/01/2001 Seattle(B) 1st (O) Last Tuesday, 7:00pm; - Holy Redeemer,17010 NE 9th St, Vancouver 98683 -
1298335VancouverSt. John The Evangelist CouncilGabriel KrumbeinJerome AndreRev Thomas Belleque01/01/2001 Seattle1st Thursday, (O)6:30pm, (B)7:30pm; - St John Evangelist,8701 NE 119th St, Vancouver 98662-1101 -
1318610East WenatcheeHoly Apostles CouncilScot BerschauerChris PetersonRev Seamus Kerr01/01/2002 Yakima(B)3rd Thursday, 7:00pm; - Holy Apostles Hall, 1315 8TH St NE, East Wenatchee 98802 -
1323822TacomaSt Charles Borromeo CouncilTony AndersonJesse SchossowRev Justin Ryan12/02/2002 Seattle(B)1st Tuesday, 7:00pm; - St Charles Borromeo, 7112 12th St, Tacoma 98465 -
133643EnumclawSacred Heart Council***None Assigned***Gregory Leffers***None Assigned***07/18/2003 Seattle3rd Monday, 6:30pm; - Sacred Heart Parish, 1614 Farrelly St, Enumclaw 98022 -
1337427RentonSt Stephen The Martyr CouncilDell RogersRichard BalzaRev Edward White07/27/2003 Seattle(B)1st & (S)3rd Tuesday, 7:30pm; - St Stephens Rms125-126,13055 SE 192nd, Renton 98055 -
133952SilverdaleFr John Francis Laboon CouncilMichael HaynesLarry MillsRev Anthony Nigel Bernas09/22/2003 Seattle(O)1st & (B)2nd Wednesday, 6:00pm; - Prince of Peace Chapel, NBK Bangor, 2900 Ohio Street, Silver -
1342219CoupevilleBud Dorr CouncilMichael ZimmermanDale MorrisRev Paul Pluth11/26/2003 Seattle(O)1st & )(B)2nd Thursday, 7:00pm; - St Mary's Church Basement, 201 N Main St, Coupeville 98239 -
1346233BurienSt Bernadette CouncilTeddy JimenoGeorge Philip Welch***None Assigned***02/12/2004 Seattle(B)2nd Tuesday, 7:15pm; - 1028 SW 128th St, Burien 99168 -
1356013Lake Stevens/Granite FallsHoly Cross CouncilBrian DoyleJon KurtenbachRev Joseph De Folco06/12/2004 Seattle1st & 3rd Thursday, 7:00pm; - Holy Cross Hall, 6915 Hwy 92, Lake Stevens 98252 -
1359710LeavenworthLeavenworth/Cashmere CouncilScott IreyWilliam DronenRev Miguel Gonzalez08/24/2004 Yakima(B)2nd Tuesday, 7:00pm; - Alternating betwen St Francis Xavier & Our Lady of the Snows -
136061SeattleCouncil Of JesusSteven GlennJoseph LaBoreRev John Marie Bingham08/13/2004 Seattle(B)10:30am, 2nd Sunday - Blessed Sacrament Church, 5050 8th Ave NE, Seattle 98105 -
137611SeattleAssumption Of BVM CouncilFerdinand BaricevicChristopher PenkalaRev Oliver Duggan04/01/2005 Seattle(B)2nd Thursday, 7:00pm; - Assumption Church Bsmt,6201 33rd Ave NE, Seattle 98115 -
1379415SeattlePope John Paul II CouncilRenato SacramentoDavid WilsonRev Armando Perez05/09/2005 Seattle(O)2nd & (B)4th Wednesday, 7:00pm; - St George Parish, 5306 13th Ave S, Seattle 98108 -
138341SeattleSt Bridget's CouncilKenneth Vanderhoef*J Martin Padilla***None Assigned***06/14/2005 Seattle(B)2nd Monday. 7:00pm; - 4900 NE 50th St, Seattle 98105 -
1404621WoodinvilleSt Teresa Of Calcutta CouncilJames YamauchiGregory SchmidtRev Frank Schuster05/29/2006 Seattle(O) 7:00pm & (B) 7:30pm, 2nd Tuesday; - Blessed Teresa Church 17856 NE Woodinville-Duvall Rd, Woodin -
1416212FifeSt Martin Of Tours CouncilDennis TwichelStephen KoberRev Gary Weisenberger08/28/2006 Seattle(B)3rd 6:30pm & (O)9:000am 1st, Thursday; - Social Room, 2303 54th Ave, Fife 98424 -
1426832NewportPend Oreille CouncilJames HinesGregory MeyerRev Victor Blazovich04/16/2007 Spokane(O)1st Tuesday (B)2nd Wednesday, 7:00pm; - St Anthony's Church, 612 W 1st, Newport 99156 -
1439420SpokaneSt Michael The Archangel CouncilDaniel ContabileMichael BastaRev Michael Blackburn10/18/1994 Spokane(B)2nd Tuesday, 7:00pm; - Holy Names Hall St Patrick School 2706 E Queen Ave Spokane, -
1468926ShorelineSt Luke CouncilHill WilliamsDarrell ChronikRev Colin Parrish02/15/2009 Seattle(S)6:30pm & (B)7:00pm, 3rd Tuesday; - Rainbow Room, 322 N 175th St, Shoreline 98133 -
1485226SeattleSt. Matthew CouncilLuis AbadJean DeDieu TapsobaRev Khanh Nguyen09/28/2009 Seattle(B) 10:00am, (O)9:30am 3rd Saturday; - St Matthew's Parish, 1240 NE 127th St, Seattle 98125 -
149225SpokaneCathedral Of Our Lady Of LourdesTimothy GrayAndrew SwansonRev Darrin Connall12/22/2009 Spokane(B)2nd (O)4th Tuesday, 7:00pm; - 1115 W Riverside Ave, Spokane 99201 -
1492617GrangerH.A. Reinhold Council***None Assigned***Pablo Garcia***None Assigned***12/22/2009 Yakima(B)1st & (O)4th Wednesday, 7:00pm; - St Joseph School, 907 S 6th St, Sunnyside -
151363Sumner/OrtingSt. Joseph The Worker CouncilLouis SmithDaniel PriceRev Gerald Burns10/15/2010 Seattle(B)2nd & (O)4th Monday, 7:00pm; - St Andrew Catholic Church, 1401 Valley AVE E, Sumner 98390 -
151435SpokaneSt. Aloysisus CouncilLarry LyleDennis Daniel***None Assigned***10/12/2010 Spokane(B)2nd Tuesday, 7:00pm & (O)4th Saturday, 8:00am; - St Aloysius Parish, 330 E Boone Ave, Spokane 99202 -
1533815SeattleJohn Peyton CouncilDonald GilletteJoel Fernandez***None Assigned***08/01/2011 Seattle(B)4th Thursday, 7:00pm; - 5600 S Ryan St, Seattle 98178 -
1546222TacomaSt. Ann CouncilPorfirio MontesConrad MontesRev Tuan Nguyen02/29/2012 Seattle(O)1st, (B)2nd Tuesday, 7:30pm - 7025 S Park Ave, Tacoma 98408 -
1553815SeattleSt. Edward CouncilVicente SobrevillaWalter Carino***None Assigned***07/16/2012 Seattle(O)2nd & (B)4th Monday, 7:00pm - Coffee Room, St Edward Parish 4212 S Mead St, Seattle 98118 -
156846Cle ElumFrancis Cardinal George CouncilDavid WalshKavin Beedle***None Assigned***04/25/2013 Yakima(B)1st,(O)3rd Thursday, 7:00pm - 303 W 2nd, Cle Elum -
1568930Ocean ShoresFather Stephen T Roman CouncilDavid HertzogRobert HakansonRev Stephen Roman04/24/2013 Seattle(B)2nd & (S)4th Tuesday, 6:00pm; - St Jerome Social Hall, 15 Patrick Way Ocean Shores WA. 98569 -
1572123SeattleVenerable Fulton J Sheen Council***None Assigned***John "Jack" Morrison***None Assigned***05/17/2013 Seattle(B)3rd Thursday - Rosary 7:00PM, Meeting 7:30pm - 15805 SE 16th Street, Bellevue, WA 98008 -
1573035VancouverBishop A M A Blanchet CouncilGordon RodewaldMark KollaschRev William Harris05/17/2013 Seattle(O) 1st & (B) 2nd Tuesday, 7:00pm, (S) 4th Wednesday, 6:00pm - 215 W 12th St, Vancouver 98660 -
1596820SpokaneSt Pope John 23rd CouncilWilliam BonifaceCarl SturmRev Timothy Hays  Spokane(O)2nd 6:00pm, (B)4th 5:30pm Wednesday - Assumption Parish, 3624 W Indian Trail Rd, Spokane -
1617630ElmaSt. John Paul II CouncilDana SmithAllen RobbinsRev Charles Mbuyi  Seattle(B)2nd Wednesday, 7:00pm; - St Joseph Rectory, 510 W Waldrip St, Elma 98541 -
1618420Nine Mile FallsOur Lady Of The Lake CouncilMark TellezHarold BalzertRev G Max Oliva  Spokane(B)3rd Tuesday, 7:00pm; - Our Lady of the Lake Church,6122 St Hwy 291,Nine Mile Falls -
1618623SnoqualmieOur Lady Of Sorrows CouncilMitchel VanicekMark ZaremskiRev Duc Nguyen  Seattle(B)Last Thursday, 6pm; - Our Lady of Sorrows, 39025 SE Alpha St, Snoqualmie 98065 -
163614LaceySt. Martins' University CouncilCarter Bidwell-WilliamsJohn ZyrkowskiRev Peter Tynan  Seattle1st & 3rd Tuesday, 8pm; - Cebula Hall 201, 5000 Abbey Way SE, Lacey, 98503 -
1666722TacomaFr John Renglli CouncilSteve MullenCharles PearsonRev Ronald Knudsen  SeattleTBA - 5510 N 44th ST, Tacoma 98407 -
1669015SeattleSt Peter CouncilStephen SchweyenStephen Grant***None Assigned***  SeattleTBA - 2807-15th Ave S, Seattle 98144 -
1669015SeattleSt Peter CouncilStephen SchweyenJames Kiniry***None Assigned***  SeattleTBA - 2807-15th Ave S, Seattle 98144 -
1715222YelmSt Columban CouncilChad PetersonVincente ManibusanRev Dean Mbuzi  Seattle(B)3rd Wednesday, 6:00pm; - Parish Hall, 506 1st St S, Yelm, 98597 -
172576YakimaHoly Redeamer CouncilFrancisco CamposEduardo RochaRev Ricardo Villarreal  Yakima(B)1st Thursday, 6:30pm; - 1707 S 3rd AVE, Yakima 98902 -
Email webmaster@kofc-wa.org